Minden Press-Herald

Tuesday
Sep 30th

MTAC Stingrays close out their season

The MTAC Stingrays finished out their 2011 swim season with a fourth-place finish at the City Meet in Shreveport last Wednesday and Thursday.

"We competed against 14 other teams at the meet placed fourth overall," MTAC swim coach Emily Walker said. "I am so excited! A team consists of each member trying to achieve his/her best. It's evident the MTAC Stingrays understand what it takes to have a successful team. I am so proud of everyone's effort and dedication."

Six & Under Mixed 100 Free Relay: Clair Waites, Jake Wilkins, Colin Herndon, Maddox Mandino- 4th place; Alex Martin, Addison Fields, Laci Beth Hough, Colin Campbell- 9th place; Trent Harbor, Savannah Powell, Connor Woods, Caroline Floyd- 18th place; Jackson Lott, Sara Margaret Mosley, Cameron Smith, Stella Powell- 22nd place and Hunter Moore, Rebecca Harrington, Reagan Coyle, John Scott Phillips- 23rd place

Eight & Under Girls 100 Medley Relay: Adeline Philips, Hollan Haynes, Emily Ramie, Brianna Brown- 7th place

Eight & Under Boys 100 Medley Relay: Carson Parker, Jackson Mayfield, Maddox Mandino, Logan Rhodes- 5th place

Nine-10 Girls 100 Medley Relay: Madison Smith, Kelsey Gilliam, Piper Mealey, Baylee Hough- 10th place

Nine-10 Boys 100 Medley Relay: Carson Fields, Beau Branch, Haynes Mandino, Coleson Shaw- 4th place

11-12 Girls 200 Medley Relay: Ireland Carrigan, Emma Mayfield, Cassidy McKinney, Amelia Christy- 7th place

11-12 Boys 200 Medley Relay: Dylan Cone, Ben Branch, Josh Ramie, Beau Branch- 5th place and Jaryn Lindsay, Aidan Mealey, Braeden McLemore, Cameron Shaw- 6th place

13-14 Boys 200 Medley Relay: Holter Frye, Jacob Booth, Cade Shaw, Josh Wilkins- 4th place

15-18 Girls 200 Medley Relay: Ingrid Rainer, Amanda McLemore, Bailey Hassell, Heather Stahl- 1st place

15-18 Boys 200 Medley Relay: Cherokee Edwards, Thomas Booth, Quinton Martin, Jesse Cone- 3rd place

Six & Under Boys 25 Free: 3rd-Maddox Mandino, 6th-Colin Herndon, 12th-Jake Wilkins and 16th- Alex Martin

Eight & Under Girls 25 Free: 7th place-Madison McCullough, 8th-Evie Walker and 14th-Adeline Phillips

Nine-10 Boys 50 Free: 8th-Beau Branch, 15th-Thomas Parnell and 16th-Haynes Mandino

11-12 Girls 50 Free: 11th-Emma Mayfield

11-12 Boys 50 Free: 10th-Cameron Shaw and 13th-Dylan Cone

13-14 Boys 50 Free: 5th-Josh Wilkins, 6th-Cade Shaw and 12th-Holter Frye

15-18 Girls 50 Free: 9th-Bailey Hassell and 14th-Heather Stahl

15-18 Boys 50 Free: 11th-Jesse Cone and 12th-Will Phillips

Nine-10 Girls 100 IM: 11th-Blair Eubanks, 12th- Madeline Frye and 14th- Ainsley Maness

Nine-10 Boys 100 IM: 7th- Beau Branch

11-12 Girls 100 IM: 5th-Emma Mayfield and 7th-Cassidy McKinney

11-12 Boys 100 IM: 7th-Braeden McLemore and 8th-Ben Branch

13-14 Boys 100 IM: 7- Cade Shaw

15-18 Girls 100 IM: 5th-Bailey Hassell and 7th-Ingrid Rainer

15-18 Boys 100 IM: 1st-Cherokee Edwards and 5th-Quinton Martin

Six & Under Girls 25 Back: 16- Claire Waites

Six & Under Boys 25 Back: 2nd-Maddox Mandino, 4th-Colin Herndon and 15th-Alex Martin

Eight & Under Girls 25 Back: 3rd-Evie Walker, 5th-Lily Spillers and 6th-Madison McCullough

11-12 Girls 50 Back: 5th-Cassidy McKinney

11-12 Boys 50 Back: 16th-Dylan Cone

13-14 Boys 50 Back: 4th-Holter Frye

15-18 Girls 50 Back: 6th-Ingrid Rainer

15-18 Boys 50 Back: 2nd-Cherokee Edwards and 6th-Jesse Cone

Eight & Under Girls 50 Free: 6th-Evie Walker, 12th-Adeline Phillips and 14th-Kailey Gilliam

Eight & Under Boys 50 Free: 10th-Logan Rhodes

Nine-10 Girls 100 Free: 12th-Darbie Walker and 16th-Madison Smith

Nine-10 Boys 100 Free: 15th-Thomas Parnell

11-12 Girls 100 Free: 12th-Amelia Christy

11-12 Boys 100 Free: 7th-Cameron Shaw, 8th-Dylan Cone, 13th-Aidan Mealey and 14th-Jaryn Lindsay

13-14 Girls 100 Free: 12th-Kaylee Lindsay

13-14 Boys 100 Free: 6th-Josh Wilkins and 8th-Holter Frye

15-18 Girls 100 Free: 6- Heather Stahl

15-18 Boys 100 Free: 4th-Jesse Cone and 8th-Thomas Booth

Eight & Under Girls 25 Butterfly: 9th-Lily Spillers and 10th-Madison McCullough

Eight & Under Boys 25 Butterfly: 2nd-Maddox Mandino

Nine-10 Girls 50 Butterfly: 7th-Blair Eubanks, 10th-Madeline Frye

Nine-10 Boys 50 Butterfly: 4th-Haynes Mandino

11-12 Girls 50 Butterfly: 13th-Cassidy McKinney

11-12 Boys 50 Butterfly: 11th-Braeden McLemore

13-14 Boys 50 Butterfly: 4th-Cade Shaw and 6th-Josh Wilkins

15-18 Girls 50 Butterfly: 7th-Ingrid Rainer

15-18 Boys 50 Butterfly: 3rd-Cherokee Edwards and 9th-Quinton Martin

Eight & Under Girls 25 Breast: 11th-Kailey Gilliam

Eight & Under Boys 25 Breast: 7th-Logan Rhodes, 8th-Jackson Mayfield and 12th-Carson Parker

Nine-10 Girls 50 Breast: 8th-Madeline Frye

11-12 Girls 50 Breast: 3rd-Emma Mayfield

11-12 Boys 50 Breast: 6th-Braeden McLemore, 9th-Ben Branch, 10th-Aida Mealey and 12th-Cameron Shaw

13-14 Girls 50 Breast: 10th-Amanda McLemore

13-14 Boys 50 Breast: 6th-Jacob Booth

15-18 Girls 50 Breast: 5th-Bailey Hassell and 8th-Heather Stahl

15-18 Boys 50 Breast: 3rd-Thomas Booth and 9th-Will Phillips

Eight & Under Girls 100 Free Relay: Evie Walker, Lily Spillers, Kailey Gilliam, Madison McCullough- 5th place; Hollan Haynes, Sarah Parnell, Emily Ramie, Adeline Phillips- 11th place; Brianna Brown, Madeline Dunn, Embeth Coyle, Ella Floyd- 15th place and Rayne West, Macey Moseley, Katelyn Massey, Cheyene Moore- 20th

Eight & Under Boys 100 Free Relay: Jackson McKinney, Jackson Mayfield, Logan Rhodes, Carson Parker- 9th place and Jake Wilkins, Colin Campbell, Colin Herndon, Carter Barnett- 13th place

Nine-10 Girls 100 Free Relay: Madeline Frye, Blair Eubanks, Kelsey Gilliam, Ainsley Maness- 5th place and Piper Mealey, Baylee Hough, Darbie Walker, Mazie Lee- 13th place

Nine-10 Boys 100 Free Relay: Thomas Parnell, Carson Fields, Haynes Mandino, Beau Branch- 3rd place

11-12 Girls 200 Free Relay: Emma Mayfield, Ireland Carrigan, Cassidy McKinney, Amelia Christy-6th place

11-12 Boys 200 Free Relay: Ben Branch, Braeden McLemore, Cameron Shaw, Jaryn Lindsay- 5th place and Beau Branch, Aidan Mealey, Dylan Cone, Josh Ramie- 8th place

13-14 Boys 200 Free Relay: Cade Shaw, Jacob Booth, Holter Frye, Josh Wilkins- 4th place

15-18 Girls 200 Free Relay: Kaylee Lindsay, Heather Stahl, Ingrid Rainer, Bailey Hassell- 3rd place

15-18 Boys 200 Free Relay: Thomas Booth, Quinton Martin, Jesse Cone, Cherokee Edwards- 3rd place

 

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Facebook

Who's Online

We have 1626 guests and 1 member online